Nordic yumuşak ağaç sınıflandırma kuralları / Mavi Kitap

Nordic yumuşak ağaç sınıflandırma kuralları / Mavi Kitap

  • Ana derecelendirme A, B, C ve D'dir.
  • Grade A, en kaliteli, A1 den A4 e alt sınıflara ayrılmıştır.
  • Grade B, C ve D alt sınıflara ayrılmamıştır.
Grade A (I'den IV'e eski sınıflandırma yada sırasız U/S seçim) Budaklar Titreşimler Kusurlar Diğer kusurlar
GRADE A1 (eski sınıflandırma I) 7mm'den küçük ölü budaklar değerlendirilmez. Yan başında 8mm çapa kadar 1 iç budak toleransı. Direk yada ölü budak kümelerine izin verilmez. Kabul edilmez Hariç Dönüklük parça genişliğinin %2'sini geçmemelidir. Eğim her 15cm'de 1 cm'yi geçmemelidir.
GRADE A2 (eski sınıflandırma II) her yüze ve kenar başına 2 sağlam budak Tolere. Bu budak büyüklüğü kalınlığı 75 mm'yi ve genişliği 225 mm'yi olan parça başına 25 mm'yi geçmemelidir. 1 ölü budak için izin verilen sağlam budak % 70 boyutu kabul edilmektedir. diğer tüm tip budak  (kümeleri, barkringed, çürük) dahil değildir. Kabul edilmez Hariç Çarpıtma parça genişliğinin 2% geçmemelidir. desen eğim uzunluğu 15 cm başına 1 cm geçmemelidir. 20 mm Sakız cep en zayıf ölçüm üzerinde tolere edilir
GRADE A3 (eski sınıflandırma III) her yüze ve kenar başına 3 sağlam budak Tolere. Bu budak büyüklüğü kalınlığı 75 mm'yi ve genişliği 225 mm'yi olan parça başına 35 mm'yi geçmemelidir. Sağlam budakların %50 büyüklüğündeki 1 barkingred budak tolere Kalınlığı 25 mm olan bir parça uzunluğu% 5 Tolere Hariç Çarpıtma parça genişliğinin 2% geçmemelidir. desen eğim uzunluğu 12 cm başına 1 cm geçmemelidir. 40 mm Sakız cep en zayıf ölçüm üzerinde tolere edilir
GRADE A4 (eski sınıflandırma IV) her yüze 4 ve kenar başına 2 sağlam budak Tolere. Bu budak büyüklüğü kalınlığı 75 mm'yi ve genişliği 225 mm'yi olan parça başına 45 mm'yi geçmemelidir. Sağlam budakların %50si büyüklüğündeki Çürük budaklara yüzde izin verilir. Kalınlığı 25 mm olan bir parça uzunluğu% 15 Tolere Uzunluğu parçanın 30% aşmıyorsa tolere. en dar metre 50 mm 2 sakız cepleri - 100 mm kabuğu cepler.Parça genişliğinin% 10 bölünmüş sonu - - lightwood parça hacminin% 5 eşit desen eğim uzunluğu 10 cm başına 1 cm geçmemelidir.
GRADE B (eski sınıflandırma V) Budaklar Titreşimler Kusurlar Diğer kusurlar
her yüze 5 ve kenar başına 3 sağlam budak Tolere. Bu budak büyüklüğü kalınlığı 75 mm'yi ve genişliği 225 mm'yi olan parça başına 60 mm'yi geçmemelidir. Sağlam budakların %70i büyüklüğündeki Çürük budaklara yüzde izin verilir. Kalınlığı 25 mm olan bir parça uzunluğu% 25 ortalama Tolere Uzunluğu parçanın 40% aşmıyorsa tolere. en dar metre üzerinde 100 mm 2 sakız cepleri - 200 mm kabuğu cepler.Parça genişliğinin% 30 bölünmüş sonu - - parça hacminin% 30 eşit açık renkli ahşap - mavi ve su lekeleri ve parça hacminin% 30 eşit düşkün desen eğim uzunluğu 10 cm başına 1 cm geçmemelidir.
GRADE AB or Saw-Falling (S/F) Sınıflar karışımı A ve B
GRADE C (eski sınıflandırma VI) Budaklar Titreşimler Kusurlar Diğer kusurlar
her yüze 6 ve kenar başına 4 sağlam budak Tolere. Bu budak büyüklüğü kalınlığı 75 mm'yi ve genişliği 225 mm'yi olan parça başına 75 mm'yi geçmemelidir. 4 budak kümeleri, ölü barkringed veya zayıf budak için izin verilen sağlam budak % 90 bir boyutu ile, kenarında kabul edilmektedir. Kalınlığı 25 mm olan bir parça uzunluğu% 70 ortalama Tolere Uzunluğu parçanın 50% aşmıyorsa tolere. en dar metre üzerinde 150 mm 2 sakız cepleri - 300 mm kabuğu cepler.Parça genişliğinin% 50 bölünmüş sonu - - parça hacminin% 70'i açık renkli ahşap - mavi ve su lekeleri ve parça hacminin% 30 eşit düşkün desen eğim uzunluğu 2 cm başına 1 cm geçmemelidir.
GRADE D (eski sınıflandırmaVII) Bu belgede belirtilmemiş - ihracat için kullanılmaz.
Referans: İskandinav Kereste Konseyi ( http://www.nordictimber.org/)