Biçilmiş kayın Avrupa sınıflandırma kuralları (Fransız kuralları)

BİÇİLMİŞ TOMRUK Damar Budaklar kırmızı renk bölünmeler Diğer özellikler
F B-A Düz-damarlı Kabul edilmez Levha genişliği 20% ile sınırlı ise kabul   Toplu olarak plakaların% 30 ile sınırlı ise kabul: içiçe büyüyen sağlam budak, düz olmayan bölünmeler, kabuk cepleri, sağlam ölü knot. Bu ölçüm zamanında olağan hacminde ortaya çıkmasına neden olacaktır. Herhangi bir toplu tüm plakaların 70% bir tarafında herhangi bir hatası olmalıdır.
F B-AR FBA için Tanım Kırmızı renk ile sınırsız olduğu gibidir.  
F B-1 desende hafif eğri Tolere Intergrown sağlam budak plakaların% 50 kadar kabul Plaka genişliğinin% 25 ile sınırlı Sigara düz bölünmeler, kabuk cepler ve bozulma ölçüm zamanında olağan hacminde ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu Kusurlardan yalnızca bir herhangi bir gemide kabul edilebilir. Kabul, plakaların olduğu sürece% 50 temiz
F B-1R FB1 için Tanım Kırmızı renk ile sınırsız olduğu gibidir.  
F B-2 eğik desen varlığı makul eğrilik Intergrown sağlam budak plakaların% 70 kadar kabul Plaka genişliğinin% 33 ile sınırlı Bir yönetim kurulu bu kusurları en fazla iki sunmaz sürece olmayan düz kabuğu cepleri ve mantar ve böcek saldırısı nedeniyle bozulma, bölünmeler hacmi indirimleri ile tolere edilir Kabul, plakaların olduğu sürece% 50 temiz
F B-2R FB2 için Tanım Kırmızı renk ile sınırsız olduğu gibidir.  
F B-3   Intergrown sağlam budak Çapına göre limitsiz kabul     Diğer tüm kusurları çapına herhangi bir sınırlama ile kabul edilir.
Ağaç kabuğu cepleri, çürümüş budak, kedi pençeleri, leke ve titreşim olağan hacminde ortaya çıkmasına neden olacaktır.
KARE kenarlı Budaklar kırmızı öz Diğer özellikler
F F-A Kabul edilmez Kabul edilmez Yay tolerans 15 mm / m
F F-AR

(3-4 net tarafı taze biçilmiş)
FFA için Tanım Kırmızı renk ile sınırsız olduğu gibidir.  
F F-1 Bir tarafta veya kenarında 2 intergrown sağlam budak toplu adet% 25 ile sınırlı, kabul edilir. Bu budak 1 / parçasının genişliği 4 veya 20 mm geçmemelidir Kabul edilmez Yay tolerans 15 mm / m, diğer 3 tarafı diğer tüm kusurları veya tekillik kabul edilmez.
F F-1R FF1 için Tanım Kırmızı renk ile sınırsız olduğu gibidir.  
F F-2 Bu daha büyük bir parçası ya da 40 mm'lik bir genişliği 1/3 daha sürece her iki tarafında ve kenar üzerinde 3 intergrown sağlam budak tolere edilir. Kabul edilmez Diğer kusurlar kabuğu cepler, leke, çürüme, mantar saldırı, böcek saldırı dışında izin verilir.
Yay tolerans 15 mm / m.
F F-2R Kırmızı renk ile sınırsız - FF2 Özdeş  
Referans: Avrupa Normu EN 975-1 "Kereste - sert ağaçları görünüş sınıflandırma - Bölüm 1 (meşe ve kayın)" 1995 yılında Standardizasyon (CEN) (1999 yılında geliştirilmiş için Avrupa Komitesi) tarafından kabul edilen ve ulusal kuruluşlar tarafından uygulanan ( http://www.cenorm.be/ )